Kansas & National Corn Yield Contests

Enter Today!

 

THE 2022 KANSAS AND NATIONAL CORN YIELD CONTESTS OPEN MAY 2, 2022!

Enter the Kansas and National Corn Yield Contests! The Kansas Corn Yield Contest is joined with the National Corn Yield Contest (NCYC).  Kansas growers who enter the NCYC are automatically entered in the Kansas Corn Yield Contest. To participate in the Kansas contest, you must enter NCYC. This simplifies entries for growers and builds Kansas participation in both contests.

Many seed companies will cover the cost of entry and membership! Learn more about the NCYC Voucher Program here!

The Kansas Corn Yield Contest is sponsored by Kansas Corn and K-State Research and Extension. The Kansas Corn Yield Contest, gives Kansas farmers an opportunity to compete for cash prizes and recognition and see how their yields stack up against other growers in their area. For more information, contact dohlde@ksgrains.com

The goals of the Kansas Corn Yield Contest are to:

RECOGNIZE

Recognize and celebrate the success of high-yielding corn farmers across the state of Kansas.

IMPROVE

Improve farming operations and increase awareness and implementation of the best management practices (BMPs) to improve and sustain corn yields.

SHARE

Share data collected with other farmers to benchmark cornfields and provide information to increase profitability.

Contest Entry Information

Eligibility

All corn farmers are eligible to enter to the contest, but must be members of KCGA/NCGA. Your KCGA membership also includes membership in NCGA! Join here!

The Kansas Corn Yield Contest has joined with the National Corn Yield Contest (NCYC). Kansas growers who enter the NCYC are automatically entered in the Kansas Corn Yield Contest.

NCYC/KCYC Entry and Deadline Information

  • Early entry: May 2 – June 30, 2022 $75 per online entry plus one-time affiliated State/NCGA membership fee (if applicable)
  • Final entry:  July 1 –  Aug. 17, 2022 $110 per online entry plus one-time affiliated State/NCGA membership fee (if applicable)
  • Harvest entry: Aug. 18 – Nov. 30, 2022
  • NCGA National Corn Yield Contest Winners will be announced Dec. 14, 2022
  • Kansas Corn Yield Contest Winners will be announced by Dec. 23, 2022.

The Kansas Corn Yield Contest will award a dryland and irrigated winner in each of the districts. The districts align with crop reporting districts, plus a NNE district that includes Doniphan and parts of Brown and Atchison counties (fields north and/or east of Hwy 73). One statewide dryland and one statewide irrigated winner will be announced. Cash prizes will be awarded at the district and state levels.

PRIZES

  • Overall State Winners for dryland and irrigated categories will receive a $500 cash prize and a plaque.
  • First Place District Winners of dryland and irrigated categories will receive a $300 cash prize and a plaque.
  • Second Place District Winners of dryland and irrigated categories will receive a $200 cash prize
  • Third Place District Winners of dryland and irrigated categories will receive a $100 cash prize.

Kansas Corn Yield Contest winners will be recognized at the Kansas Corn Symposium held in January

Past Winners of the Kansas CYC

2021 Kansas Corn Yield Contest Winners

Jan. 27, 2022–Eight of the 35 winning entries surpassed the 300 bu./acre mark in the 2021 Kansas Corn Yield Contest was highly competitive throughout the state. Josh Koehn of Gray County had the top yield in the state contest with an irrigated yield of 330 bushels per acre in the 2021 Kansas Corn Yield Contest is sponsored by Kansas Corn and K-State Research and Extension. This is the first year for the combined registration of the state-level yield contest and National Corn Yield Contest, bringing greater competition and entries.
Top yield contest entries for the Kansas contest came from Jeff Koelzer of Pottawatomie County in the dryland division with a yield of 320.1 bushels per acre; and Josh Koehn of Gray County in the irrigated division with a yield of 330.28 bushels per acre.
The contest awarded dryland and irrigated winners in ten districts, along with one statewide dryland and one statewide irrigated winner. The winners were recognized at the Kansas Corn Symposium on Jan. 27 in Salina, Kansas.
The Kansas Corn Yield Contest was created to recognize high-yielding Kansas corn farmers and gain information to improve practices and increase efficiency for greater sustainability and profitability. Sharing the data collected among Kansas farmers benchmarks the corn yields and provides information for improving management practices.
2021 Kansas Corn Yield Contest Results
OVERALL STATE YIELD WINNERS
Irrigated: Josh Koehn, Gray County; Yield: 330.28 bu./acre; Pioneer P1572AM™
Dryland: Jeff Koelzer, Pottawatomie County; Yield 320.1 bu./acre; DEKALB DKC62-89RIB
NORTHWEST | DISTRICT 1
Irrigated
1st Place: Brent Olson, Decatur County; Yield: 318.76 bu./acre; LG Seed LG66C32STXRIB
2nd Place: Harold Koster, Sheridan County; Yield: 278.85 bu./acre; Pioneer P1366AML™
SOUTHWEST | DISTRICT 3
Irrigated
1st Place: Josh Koehn, Gray County; Yield: 330.28 bu./acre; Pioneer P1572AM™
2nd Place: Ryan Jagels, Finney County; Yield: 324.02 bu./acre; Pioneer P1847AML™
3rd Place: Ryan Jagels, Finney County; Yield: 323.4 bu./acre; Pioneer P1847AML™
NORTH CENTRAL | DISTRICT 4
Dryland
1st Place: Ronald Ohlde, Washington County; Yield: 289.73 bu./acre; Ohlde Seed O 29-14
2nd Place: Ryan Stewart, Washington County; Yield: 269.09 bu./acre; Pioneer P1548AM™
3rd Place: Rod Stewart, Washington County; Yield: 267.39 bu./acre; Pioneer P1548AM™
Irrigated
1st Place: Todd Cyr, Cloud County; Yield: 301.58 bu./acre; Pioneer P1572AM™
2nd Place: Gavin Cyr, Cloud County; Yield: 299.87 bu./acre; Pioneer P2042AML™
3rd Place: Cordell Cyr, Cloud County; Yield: 298.13 bu./acre; Pioneer P2042AML™
CENTRAL | DISTRICT 5
Irrigated
1st Place: Double TT (Carlyle Toews), McPherson County; Yield: 261.45 bu./acre; Pioneer P1903AM™
2nd Place: Chad Penner, McPherson County; Yield: 259.45 bu./acre; Pioneer P1828Q™
3rd Place: Greg Sexton, Dickinson County; Yield: 254.94 bu./acre; DEKALB DKC70-27RIB
SOUTH CENTRAL | DISTRICT 6
Dryland
1st Place: Aaron Pauly, Sedgwick County; Yield 235.4 bu./acre; Pioneer P2089AM™
Irrigated
1st Place: Jared Oatney, Reno County; Yield 297.25 bu./acre; Pioneer P2089AML™*
2nd Place: Tony Spexarth, Sedgwick County; Yield 285.56 bu./acre; AgriGold A6544 VT2PRO
3rd Place: Grant Kerschen, Kingman County; Yield 275.34 bu./acre; Pioneer P1847AML™*
NORTHEAST | DISTRICT 7
Dryland
1st Place: Jeff Koelzer, Pottawatomie County; Yield 320.1 bu./acre; DEKALB DKC62-89RIB
2nd Place: Lucas Cochren, Jackson County; Yield 295.72 bu./acre; DEKALB DKC70-27RIB
3rd Place: Donald Becker, Atchison County; Yield 286.11 bu./acre; Pioneer P1289AM™
Irrigated
1st Place: Alex Noll, Jefferson County; Yield 311.7 bu./acre; DEKALB DKC70-27RIB
2nd Place: Dean/Victor Menold, Brown County; Yield 276.68 bu./acre; Beck’s Hybrids 6256AM
3rd Place: David Olson, Brown County; Yield 270.06 bu./acre; Pioneer P1572AM™
EAST CENTRAL | DISTRICT 8
Dryland
1st Place: Brandon Litch, Osage County; Yield 272.97 bu./acre; Pioneer P1464AML™
2nd Place: Ryan Louia, Coffey County; Yield 266.76 bu./acre; DEKALB DKC64-35RIB
3rd Place: Michael Meats, Coffey County; Yield 257.44 bu./acre; DEKALB DKC64-35RIB
SOUTHEAST | DISTRICT 9
Dryland
1st Place: Geffert Farms, Inc. (Shawn Geffert), Allen County; Yield 228.69 bu./acre; Beck’s Hybrids 6414VT2P
2nd Place: Todd Kissinger, Cowley County; Yield 173.05 bu./acre; Pioneer P1548AM™
3rd Place: Dennis Hill, Butler County; Yield 158.14 bu./acre; Pioneer P1464AML™*
NORTH NORTHEAST | DISTRICT 10
Dryland
1st Place: Jason Taylor, Doniphan County; Yield 305.02 bu./acre; Taylor Seed Farms 8013
2nd Place: Robert Henry, Brown County; Yield 259.57 bu./acre; Pioneer P1572AM™
3rd Place: Alex Noll, Doniphan County; Yield 248.42 bu./acre; DEKALB DKC66-75RIB
Irrigated
1st Place: Aaron Johansen, Doniphan County; Yield 261.06 bu./acre; Pioneer P2042AML™
2nd Place: Traci Noll, Doniphan County; Yield 248.74 bu./acre; DEKALB DKC66-75RIB

2020 Kansas Corn Yield Contest Winners

2020 Kansas Corn Yield Contest

OVERALL STATE DRYLAND AND IRRIGATED WINNERS

Irrigated: Tyler Hands, Haskell County; Yield: 307 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1828AM
Dryland: Victor Menold, Brown County; Yield: 301.59 bu./acre; Hybrid: Becks 6414V2P

NORTHWEST | DISTRICT 1

Dryland Category
1st Place: Harold Koster, Sheridan County; Yield: 178.78 bu./acre; Pioneer P0339AM

Irrigated Category
1st Place: Harold Koster, Sheridan County; Yield: 275.68 bu./acre; Pioneer P1366AML

WEST CENTRAL | DISTRICT 2

Dryland Category
1st Place: Garrett Baker, Logan County; Yield: 214.07 bu./acre; Golden Harvest G13E90-3111
2nd Place: Tanner McNinch, Ness County; Yield: 194.52 bu./acre; Pioneer PO805AM
3rd Place: Marc Ramsey, Lane County; Yield: 152.05 bu./acre; Dekalb 55-54

SOUTHWEST | DISTRICT 3

Irrigated Category
1st Place: Tyler Hands, Haskell County; Yield: 307 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1828AM
2nd Place: Jayce Stabel, Kearny County; Yield: 271.89 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1572AM
3rd Place: Tyler Hands, Finney County; Yield: 269.16 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1828Q

NORTH CENTRAL | DISTRICT 4

Dryland Category
1st Place: Ronald Ohlde, Clay County; Yield: 268.60 bu./acre; Hybrid: Ohlde Seeds 20-13
2nd Place: Rod Stewart, Washington County; Yield: 235.23 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1089AM
3rd Place: Ryan Stewart, Washington County; Yield: 234.54 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1089AM

CENTRAL | DISTRICT 5

Dryland Category
1st Place: Steve Lang, Dickinson County; Yield: 186 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1464AML
2nd Place: Neal Barten, Dickinson County; Yield: 186 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1464AML
3rd Place: Justin Knopf, Saline County; Yield: 182.75 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1244AM

Irrigated Category
1st Place: John Bergkamp, McPherson County; Yield: 280.37 bu./acre; Hybrid: AgriGold 6544

SOUTH CENTRAL | DISTRICT 6

Dryland Category
1st Place: Bruce Seiler, Harvey County; Yield: 206.78 bu./acre; Hybrid: Dekalb 6569
2nd Place: Aaron Pauly, Sedgwick County; Yield: 194.58 bu./acre; Hybrid: Pioneer 2089AM

Irrigated Category
1st Place: Tony Spexarth, Sedgwick County; Yield: 279.29 bu./acre; Hybrid: AgriGold A6544VT2
2nd Place: Jared Oatney, Reno County; Yield: 263.47 bu./acre; Hybrid: Pioneer P2089

NORTHEAST | DISTRICT 7

Dryland Category
1st Place: Victor Menold, Brown County; Yield: 301.59 bu./acre; Hybrid: Becks 6414V2P
2nd Place: Mike Eiberger, Jackson County; Yield: 271.85 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1828AM
3rd Place: Gary Kramer, Nemaha County; Yield: 262.78 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1563AM

Irrigated Category
1st Place: Craig Gigstad, Jefferson County; Yield: 279.15 bu./acre; Hybrid: Dekalb 70-27
2nd Place: Dayton Menold, Brown County; Yield: 273.14 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1572AM
3rd Place: Alex Noll, Jefferson County; Yield: 268.80 bu./acre; Hybrid: Dekalb 70-26

EAST CENTRAL | DISTRICT 8

Dryland Category
1st Place: Ryan Stainbrook, Linn County; Yield: 255.36 bu./acre; Hybrid: Lewis Hybrids 16DP887
2nd Place: Michael Sudbeck, Douglas County; Yield: 243.81 bu./acre; Hybrid: AgriGold A6572VT2RIB
3rd Place: JD Hanna, Shawnee County; Yield: 239.79 bu./acre; Hybrid: Brevant B14Z97AML

SOUTHEAST | DISTRICT 9

Dryland Category
1st Place: Kevin Karmann, Woodson County; Yield: 140.91 bu./acre; Hybrid: Brevant B12G75PW

Irrigated Category
1st Place: Michael Kleinbeck, Wilson County; Yield: 235.26 bu./acre; Hybrid: Integra 6995
2nd Place: Mike Timmons, Wilson County; Yield: 227.03 bu./acre; Hybrid: Beck’s Hybrid 6774V2P

NORTH NORTHEAST | DISTRICT 10

Dryland Category
1st Place: Jason Taylor, Doniphan County; Yield: 293.32 bu./acre; Hybrid: Taylor 8824VT2PRO
2nd Place: Brad Taylor, Doniphan County; Yield: 290.66 bu./acre; Hybrid: Taylor 8013VT2PRO
3rd Place: Brad Taylor, Doniphan County; Yield: 285.97 bu./acre; Hybrid: Taylor 8013VT2PRO

Irrigated Category
1st Place: Traci Noll, Doniphan County; Yield: 278.68 bu./acre; Hybrid: Dekalb 70-26

2019 Kansas Corn Yield Contest Winners

2019 Kansas Corn Yield Contest Winners

Below is a list of the 2019 Kansas Corn Yield contest winners and the county where their winning field was grown.

OVERALL STATE DRYLAND AND IRRIGATED WINNERS
Dryland: Alex Noll, Leavenworth County; Yield: 281 bu./acre; Hybrid: DeKalb 6674 RIB SS

Irrigated: Tyler Hands, Finney County; Yield: 303.8175 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1828AM

NORTHWEST  | DISTRICT 1

Dryland Category
1st Place: Leo Zodrow, Decatur County; Yield: 156.3544 bu./acre; Hybrid: Pioneer P0805AM
2nd Place: Justin Zodrow, Decatur County; Yield: 152.1988; Hybrid: Pioneer P1498AM1
3rd Place: Leo Zodrow, Decatur County; Yield: 134.3523 bu./acre; Hybrid: Pioneer P0805AM

Irrigated Category
1st Place: Jason Geisinger, Sheridan County; Yield: 252.8021 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1366AM
2nd Place: Harold Koster, Sheridan County; Yield: 250.5278 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1366Q
3rd Place: Mark Hill, Sheridan; Yield: 240.98 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1370Q

WEST CENTRAL  |  DISTRICT 2

Dryland Category
1st Place: Jason Edwards, Logan County; Yield: 162 bu./acre; Hybrid: AgriGold 6499STX

SOUTHWEST  |  DISTRICT 3

Irrigated Category
1st Place: Tyler Hands, Finney County; Yield: 303.8175 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1828AM
2nd Place: Tyler Hands, Finney County; Yield: 283.7761 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1828AM
3rd Place: Tyler Hands, Finney County; Yield: 267.30; Hybrid: Pioneer P1366AM

NORTH CENTRAL  |  DISTRICT 4

Dryland Category
1st Place: Lee Pifer, Washington County; Yield: 197.5017 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1244AM
2nd Place: Sue Pifer, Washington County; Yield: 189.4397 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1244AM
3rd Place: Ryan Stewart, Washington County; Yield: 184.8998 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1244AM

Irrigated Category
1st Place: Todd Cyr, Cloud County; Yield: 272.6653 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1828AM
2nd Place: Faye Cyr, Cloud County; Yield: 263.3359 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1828AM
3rd Place: Cordell Cyr, Cloud County; Yield: 247.1330 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1828AM

CENTRAL  | DISTRICT 5

Dryland Category
1st Place: Neal Galle, McPherson County; Yield: 157.93 bu./acre; Hybrid: AgriGold 6619

Irrigated Category
1st Place: John Bergkamp, McPherson; Yield: 288.22 bu./acre; Hybrid: AgriGold 6544VT2

SOUTH CENTRAL  |  DISTRICT 6

Dryland Category
1st Place: Aaron Pauly, Sedgwick County; Yield: 201.8035 bu./acre; Hybrid: Pioneer 1847AML
2nd Place: Bruce Seiler, Sedgwick County; Yield: 194.2562 bu./acre; Hybrid: DeKalb 6355
3rd Place: Tony Spexarth, Sedgwick County; Yield: 149.73 bu./acre; Hybrid: AgriGold A6619VT2RIB

Irrigated Category
1st Place: Tony Spexarth, Sedgwick County; Yield: 251.2047 bu./acre; Hybrid: AgriGold 6544VT2RIB

NORTHEAST  |  DISTRICT 7

Dryland Category
1st Place: Alex Noll, Leavenworth County; Yield: 281 bu./acre; Hybrid: DeKalb 6674 RIB SS
2nd Place: Ryan Holthaus, Brown County; Yield: 217.17 bu./acre; Hybrid: Mycogen MY12G35
3rd Place: Cliff Swart, Nemaha County; Yield: 212 bu./acre; Hybrid: Pioneer 1366

EAST CENTRAL  |  DISTRICT 8

Dryland Category
1st Place: Glenn Caldwell, Anderson County; Yield: 132.08 bu./acre; Hybrid: DeKalb 52-61 RIB

SOUTHEAST  |  DISTRICT 9

Dryland Category
1st Place: Shawn Geffert, Allen County; Yield: 168.42 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1151 AM

NORTH-NORTHEAST  |  DISTRICT 10

Dryland Category
1st Place: Robert Henry, Brown County; Yield: 245.67 bu./acre; Hybrid: Pioneer P1563M
2nd Place: Traci Noll, Doniphan County; Yield: 241.8 bu./acre; Hybrid: DeKalb 66-75
3rd Place: Doug Armstrong, Atchison County; Yield: 236.9783 bu./acre; Hybrid: AgriGold A6499

Irrigated Category
1st Place: James Mueller, Brown County; Yield: 260.8756 bu./acre


2019 National Corn Yield Contest Results

Ryan Jagels, Garden City, had the top Kansas irrigated yield in the National Corn Yield Contest with a yield of 311 bushels per acre planting Pioneer P1828AM in the Strip, Minimum, Mulch or Ridge-Till Irrigated Division.

Jeff Koelzer Onaga, had the top non-irrigated Kansas yield  in the National Corn Yield Contest at 284 bushels per acre planting DEKALB DKC65-95RIB in the Strip, Minimum, Mulch or Ridge-Till Irrigated Division.

Follow this link to a list of Kansas state-level winners in the National Corn Yield Contest.


2018 Kansas Corn Yield Contest Winners

2018 Kansas Corn Yield Contest Results

Mike Fuhrman, Lancaster, North Northeast district, won first place overall and in the NNE district in dryland with a yield of 289.89 bushels per acre planting AgriGold A6544 VT2B1B.

Tony Spexarth, Colwich, South Central district, won first place overall and in the SC District in irrigated with a yield of 307.35 bushels per acre planting AgriGold A6544VT2.

Gary Niermeier, Hoxie, placed first in the Northwest district in irrigated with a yield of 261.3 bushels per acre planting Pioneer P1197 AM.

Lee Cooper, Hoxie, placed second in the Northwest district in irrigated with a yield of 242.36 bushels per acre planting Pioneer P1197 AM.

Pam Washington, Hoxie, placed third in the Northwest district in irrigated with a yield of 241.3 bushels per acre planting Pioneer P0801 AM.

Leo Zodrow, Oberlin, placed first in the Northwest district in dryland with a yield of 213.8 bushels per acre planting Pioneer P0506 AM.

Justin Zodrow, Oberlin, placed second in the Northwest district in dryland with a yield of 211.18 bushels per acre planting Pioneer P1498 AM.

Steve Sewell, Dresden, placed third in the Northwest district in dryland with a yield of 176.2 bushels per acre planting Pioneer P0506 AM.

Jason Edwards, Olathe, placed first in the West Central district in dryland with a yield of 192.6 bushels per acre planting AgriGold A6499 STX RIB.

Tanner McNinch, Ness City, placed second in the West Central district in dryland with a yield of 151.5 bushels per acre planting Pioneer P0805 AM.

Todd Cyr, Clyde, placed first in the North Central district in irrigated with a yield of 285 bushels per acre planting Pioneer P1828AM.

Aaron Pauly, Viola, won first in the South Central district in dryland with a yield of 197.29 bushels per acre planting Pioneer 2089AM.

Ronnie Young, Burrton, placed second in the South Central district in dryland with a yield of 178.77 bushels per acre planting AgriGold A6572UT2 RIB.

John Bergkamp, Garden Plain, placed third in the South Central district in dryland with a yield of 145.49 bushels per acre planting AgriGold 6619.

Chris Bodenhausen,Muscotah,  won first in the Northeast district in irrigated with a yield of 288.88 bushels per acre planting Pioneer P1847.

Larry Becker, Lancaster, won first place in the Northeast district in dryland with a yield of 254.2 bushels per acre planting Pioneer P1197AM.

Alex Noll, Winchester, placed second in the Northeast district in dryland with a yield of 251.00 bushels per acre planting Dekalb 66-74.

Mike Timmons, Fredonia, won first place in the Southeast district in irrigated with a yield of 247 bushels per acre planting Pioneer.

Mike Timmons, Fredonia, won first place in the Southeast district in dryland with a yield of 238.42 bushels per acre planting Pioneer.

Jason Taylor, White Cloud, won first place in the North Northeast district in irrigated with a yield of 276.87 bushels per acre planting Taylor 8824.

Traci Noll, Winchester, placed second in the North Northeast district in dryland with a yield of 287.9 bushels per acre planting Dekalb 66-75.

Eric Niemann, Nortonville, placed third in the North Northeast district in dryland with a yield of 284.25 bushels per acre planting Dekalb 66-75.